Kreu / Aktualitet / 300 forca dhe 2 helikopterë për përballimin e përmbytjeve
Banore te fshatit Darzeze ne Fier, duke evakuar bagetite, pas permbytjeve nga dalja nga shtrati i lumit Vjosa, duke permbytur rruge, shtepi dhe siperfaqe te medha tokash. Shume zona dhe rruge qe lidhin qytetet ne jugun e Shqiperise jane permbytur si pasoje e reshjeve te shiut te diteve te fundit./r/n/r/nFarmers transport sheep to higher ground after heavy rain caused the Vjosa River to burst its banks and flooded their village of Darzeze near the city of Fier on February 2, 2015. Floods caused by heavy rains over the last days have hit southern Albania, forcing the evacuation of hundreds of villagers after rivers flooded thousands of hectares (acres), hundreds of homes and many roads. Many areas in southern Albania had no power or water. Police urged residents to cancel travel plans and more intense rain was forecast to hit over the next few days. No casualties were reported.

300 forca dhe 2 helikopterë për përballimin e përmbytjeve

300 forca dhe 2 helikopterë për përballimin e përmbytjeve

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli inspektoi përgjatë ditës së enjte disa zona të përmbytura nga reshjet në rrethin e Lushnjës dhe të Durrësit. Fillimisht ajo ishte në fshatin Çermë të Lushnjës, ku gjendja në këtë zonë është rënduar më tepër për shkak të daljes nga shtrati i lumit Shkumbin.

Aktualisht Forcat e Armatosura në Çermë të Lushnjes kanë angazhuar 54 forca, nga këto 20 janë të Komandës Mbështetëse dhe 34 të Forcës Tokësore. Gjithashtu këtu punojnë 7 mjete transporti, 3 nga KM dhe 4 nga FT, 1 eskavatorë, 1 rimorkiator, 2 motovarka dhe 1 eskavator. Forcat ushtarake kanë pasur një bashkëpunim të mirë me pushtetin lokal dhe banorët e zonës. Ndërkohë filloi edhe hedhja e thasëve me rërë nga ajri nëpërmjet helikopterit Cougar, me të cilët do të mbyllet argjinatura e çarë nga lumi Shkumbin.

Më pas, ministrja e Mbrojtjes Kodheli ka shkuar në Katundin e Ri, të Shijakut, ku ka parë nga afër gjendjen e krijuar dhe ka takuar banorë  të kësaj zone, të cilët janë në kushte të vështira jetese.

Aktualisht FA kanë angazhuar në operacion rreth 300 forca, mbi 35 mjete të ndryshme dhe 2 helikopterë  për përballimin e situatës së krijuar nga përmbytjet. Vetëm në Çermë të Lushnjës, ku gjendja është më kritike, janë angzzhuar mbi 54 forca, nga këto 20 janë të Komandës Mbështetëse dhe 34 të Forcës Tokësore. Gjithashtu këtu punojnë 7 mjete transporti, 3 nga KM dhe 4 nga FT, 1 eskavatorë, 1 rimorkiator, 2 motovarka dhe 1 eskavator.

Mos humbisni

Daja i Aldisonit: Vrasja nuk ishte e paralajmëruar, Aldisoni është …

“Nuk është e vërtetë që ne ishim në dijeni për kërcënimet që thuhet se Aldisoni …

Një koment

  1. Qeveria ka bere nje pune shume te madhe . Bravo shtetit qe tregoi efikasitet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.