Kreu / Rozë / 13 rastet kur nuk duhet të vishni… tanga!

13 rastet kur nuk duhet të vishni… tanga!

13 rastet kur nuk duhet të vishni… tanga!

Shumica e femrave mbështeten tek mbathjet e brendshme tanga që të eliminojnë dukjen e vijës në pantollonat, mirëpo kjo gjë nuk i bën tangat 100% të shëndetshme që t`i mbani tërë kohën.

Kjo është ashtu pasiqë tangat janë shumë të mbrehta dhe mund të mbartin baktere nga rektumi në vaginë me çka mund të shkaktojë infeksione.

Konsideroni të mbani të brendshme të plota nëse ballafaqoheni me këto faktorë rreziku:

Nuk mbathni të brendshme pambuku

Materialet artificiale si najlloni, e bllokojnë lagështinë. Pambuku mundëson qarkullimin e ajrit rreth vaginës, që ndihmon lëkurën tuaj të marrë frymë dhe të mirëmbajë aciditet që alrgon infeksionet vaginale.

Mbani veshjet e stërvitjeve gjatë tërë ditë

Veshjet e ngushta si spandeksi pengojnë cirkulimin e ajrit, mirëpo veshjet e djersitura dhe të ngushta janë edhe më tepër të rrezikshme. Ato mund të stimulojnë zhvillimin e baktereve që e prishin balancin shëndetsor të vaginës suaj.

Keni veshur një fund të shkurtër

Nëse fundi juaj ngritet lart kur uleni atëherë më mirë të dilni jashtë me bikini. Të uleni në vende publike me prapancën jashtë mund të ju kushtojë shëndetin tuaj pasiqë mbledhe virusët në çdo ulëse.

Jeni të prirura për tharm apo infeksione bakteriale të vaginës

Nëse jeni në marrëdhënie afatgjate me tangat e juaja dhe nuk keni komplikime në shëndetin tuaj, atëherë sistemi juaj imunitar është tepër i fortë. Por nëse fitoni infeksione apo tharm atëherë tangat e juaja i kanë fajet, andaj do të dëshironit ti ndërroni me bikini.

Jeni shtatëzëne dhe e prirur për infeksione

Shtatëzënia kompromitn shëndetin dhe sistemin imunitar, andaj rrit mundësinë e infeksioneve vaginale.

Nuk bëni dush

Pastrimi i përditshëm me sapun të butë ndihmon në reduktimin e infeksioneve vaginale dhe të lëkurës.

Nuk i ndryshoni tamponat tuaj

Rripi i hollë i tangave mund të detyrojë tamponin të bartë baktere nga rektumi në vaginë, gjatë lëvizjeve para-mbrapa. Kjo gjë mund të ndodhë nëse nuk i ndërroni tamponat më shpesh.

Mbani jastëk sanitar

Jastëku sanitar, nëse nuk ndërrohet në kohë të caktuar, shton rrezikun e shumimit të baktereve. Çdo rritje e numrit të baktereve është lajm i keq për fshikëzën dhe vaginën tuaj.

Përdorni xhel dushi apo deodorant

Këto produkte nuk rekomandohen pasiqë mund të kompromitojnë imunitetin tuaj, mund të çrregullojnë aciditetin natyral të vaginës me çka e pengojnë atë të pastrohet vetvetiu.

Keni rrjedhje

Dy nga pesë femra nën moshë 60 vjeçare kanë problem me rrejdhjen e fshikëzës, qoft nga aktiviteti sportiv apo nga mbajtja e gjatë e urinës. Qoftë edhe një pikë urinë të mbetet në mbathjet e brendshme, mund të shkaktojë iritim të lëkurës.

Nuk përdorni prezervatvë dhe keni më tepër partnerë seksual

Ky fakt i rrezikshëm ju bën të prirur për infeksione vetvetiu. Të brendshmet tanga mund të shkaktojnë iritim shtesë me çka e rrisin mundësinë të fitoni Infeksion Seksualisht të Transmetueshëm.

Jeni e sëmurë

Që do të thotë se sistemi imunitar është veçmë i kompromituar dhe i zënë. Kjo gjë rrit rrezikun nga infeksionet prej baktereve të tjera që ndodhen në pjesën e poshtme të trupit tuaj.

Bëni shoping të bikinive

Duhet të keni kujdes kur dëshironi të bleni bikini të reja pasiqë mund të veshni bikini që janë provuar edhe nga shumë femra të tjera, me çka mund të rrezikoni marrjen e baktereve që shkaktojnë ndonjë sëmundje apo infeksion.

Mos humbisni

Pronarja e Top Channel feston ditëlindjen në mënyrën më speciale, ja sa vjeçe mbush /Foto

Sara Hoxha, një nga trashëgimtaret e “Top Channel” padyshim që është një nga personazhet publike …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.